Zaginięcie samolotu Boeing 777-200ER linii lotniczych Malaysia Airlines o numerze lotu MH370 jest jedną z największych zagadek współczesnego lotnictwa.
Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań i licznych hipotez, losy tego lotu nadal pozostają nieznane. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy fakty oraz różne teorie dotyczące tej, no właśnie… tragicznej katastrofy?
Fakty o locie MH370
Samolot Malaysia Airlines MH370, Boeing 777-200ER, wystartował z Międzynarodowego Portu Lotniczego Kuala Lumpur (KLIA) w Malezji 8 marca 2014 roku o godzinie 00:41 czasu lokalnego. Jego planowanym celem było Międzynarodowe Lotnisko w Pekinie. Na pokładzie znajdowało się 227 pasażerów oraz 12 członków załogi. Kapitanem lotu był Zaharie Ahmad Shah, doświadczony pilot z ponad 18 tysiącami godzin lotu, a drugim pilotem był Fariq Abdul Hamid.
Ostatni kontakt radiowy z załogą miał miejsce o 01:19 czasu lokalnego, gdy samolot znajdował się nad Morzem Południowochińskim. Wtedy to drugi pilot, Fariq Abdul Hamid, odpowiedział na rutynowe pożegnanie kontrolera lotów z Kuala Lumpur słowami „Dobranoc, malezyjskie trzy siedem zero” (oryg. „Good Night, Malaysian Three Seven Zero”). Minutę później, o 01:20, system ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System), który przesyłał dane dotyczące stanu technicznego samolotu, został wyłączony.
O godzinie 01:21 transponder samolotu, urządzenie wysyłające sygnał identyfikacyjny do radarów naziemnych, również przestał działać. Ostatni znany kontakt radarowy z cywilnym systemem kontroli lotów miał miejsce o 01:22, kiedy samolot zniknął z ekranów radarów w okolicach granicy przestrzeni powietrznej Malezji i Wietnamu.
Według radarów wojskowych, samolot zmienił kurs, kierując się na południowy zachód w stronę Półwyspu Malajskiego, a następnie skręcił na północny zachód, przelatując nad Cieśniną Malakka. O godzinie 02:22 samolot ostatecznie zniknął z radarów wojskowych, gdy znajdował się nad północnym obszarem Oceanu Indyjskiego.
W późniejszych godzinach stwierdzono, że MH370 kontynuował lot przez następnych sześć godzin, zgodnie z danymi satelitarnymi. Satelita Inmarsat wykrył tzw. „pingi” – sygnały automatyczne wysyłane co godzinę przez system komunikacyjny samolotu. Ostatni z tych sygnałów został odebrany o godzinie 08:11, co sugeruje, że samolot był w ruchu aż do momentu wyczerpania paliwa i przypuszczalnej katastrofy gdzieś na południowym Oceanie Indyjskim.
Poszukiwania MH370
Pierwsza faza poszukiwań koncentrowała się na obszarze Morza Południowochińskiego, gdzie samolot zniknął z radarów. Po analizie sygnałów satelitarnych okazało się, że MH370 prawdopodobnie zmienił kurs i leciał przez godzinę w kierunku południowego Oceanu Indyjskiego. Poszukiwania skupiły się na obszarze o powierzchni około 120 000 kilometrów kwadratowych na południowym Oceanie Indyjskim, ale mimo szeroko zakrojonych działań, wrak samolotu nie został odnaleziony.
Hipotezy
- Uprowadzenie – Jedna z najczęściej rozważanych teorii zakłada, że samolot został porwany. Hipoteza ta opiera się na fakcie, że systemy komunikacyjne samolotu zostały celowo wyłączone, a samolot zmienił kurs. Jednak brak jakichkolwiek żądań okupu czy innych dowodów na porwanie osłabia tę teorię.
- Awaria techniczna – Inna hipoteza sugeruje, że doszło do awarii technicznej, która spowodowała utratę kontroli nad samolotem. Przykładem może być dekompresja kabiny, co mogłoby spowodować utratę przytomności przez załogę i pasażerów. Samolot mógł wtedy kontynuować lot na autopilocie, aż do wyczerpania paliwa i katastrofy.
- Sabotaż załogi – Kolejna teoria mówi o celowym działaniu któregoś z członków załogi, w szczególności kapitana Zaharie Ahmeda Shaha. Analiza jego symulatora lotów wykazała, że ćwiczył loty nad południowy Ocean Indyjski, co mogłoby wskazywać na przygotowania do samobójczej misji. Jednak brak bezpośrednich dowodów sprawia, że pozostaje to jedynie spekulacją.
- Katastrofa naturalna – Istnieją również teorie, że samolot mógł zostać zniszczony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak burze czy turbulencje. Jednakże żadne takie warunki nie były raportowane w czasie zaginięcia.
Odkrycia w związku z lotem MH370
W lipcu 2015 roku na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim znaleziono fragment skrzydła, który okazał się być częścią zaginionego MH370. W kolejnych latach odnaleziono kilka innych fragmentów wraku na wybrzeżach Afryki Wschodniej, co potwierdziło, że samolot rozbił się w południowej części Oceanu Indyjskiego.
Dopóki wrak samolotu nie zostanie odnaleziony i dokładnie zbadany, zagadka MH370 pozostanie nierozwiązana.
Źródła
- BBC News – Zaginięcie MH370: Przebieg wydarzeń.
- CNN – Malaysia Airlines Flight 370.
- The Guardian – MH370: Najnowsze wiadomości i analizy.
- Wikipedia – Malaysia Airlines Flight 370.
- Aviation Safety Network – Szczegółowy raport o zaginięciu MH370.
One thought on “Czarna skrzynka: „Dobranoc, malezyjskie trzy siedem zero” – Incydent lotu MH370”