Otwieramy kolejną serię na stronie. Aces High czyli Asy Przestworzy to cykl artykułów traktujących o legendarnych maszynach z okresu II wojny światowej. Dziś poznamy sylwetkę i historię brytyjskiego samolotu Hawker Hurricane. Zapraszamy do lektury!

Hawker hurricane
Fot. Hawker Hurricane w służbie Royal Air Force, domena publiczna.

Niedoceniony bohater II wojny światowej: Hawker Hurricane i jego wpływ na historię

Hawker Hurricane jest to brytyjski jednomiejscowy myśliwiec, który przede wszystkim odegrał bardzo ważną rolę w Bitwie o Anglię latem 1940 roku. Był to także pierwszy jednopłatowiec, który wszedł do służby w Royal Air Force. Hawker Hurricane miał kluczowe znaczenie podczas obrony Wielkiej Brytanii przed niemieckimi nalotami i jest on uważany za jeden z najważniejszych myśliwców w historii lotnictwa. Mimo wielkich zasług  podczas II wojny światowej, całą służbę zdawał się latać w cieniu swego konkurenta – Supermarine Spitfire. W tym artykule przedstawiamy sylwetkę Hurricane’a, jego znaczenie dla II wojny światowej i dzisiejsze dziedzictwo.

Fot. Czynności serwisowe. Domena publiczna.

Projekt i rozwój samolotu

Hurricane powstał na podstawie projektu Sydneya Camma, głównego projektanta firmy Hawker. Projekt zakładał opracowanie wydajnego jednopłatowego myśliwca. Wytyczne brytyjskiego ministerstwa lotnictwa z marca 1935 r. mówiły o konieczności stworzenia samolotu z ciężkim uzbrojeniem, dlatego pierwotnie Hurricane’a wyposażono w osiem zamontowanych na skrzydłach karabinów maszynowych kal. 7,7 mm. Jednostką napędową stał się Merlin – widlasty, 12-cylindrowy silnik Rolls-Royce’a, o mocy 1200 koni mechanicznych. Hurricane był ewolucyjnym rozwinięciem wcześniejszych projektów Camma, w szczególności dwupłatowego myśliwca Hawker Fury. Hurricane był konwencjonalną konstrukcją, posiadał chowane podwozie, proste linie i ciężkie uzbrojenie, ale również fenomenalne właściwości lotne. Początkowo jego skrzydła, tylna część kadłuba i powierzchnie ogonowe były pokryte płótnem. Jednak materiałowe poszycie dość szybko ustąpiło miejsca aluminium.

Fot. Silnik „Merlin”, domena publiczna.

Właściwości bojowe

Hurricane’y zaczęły wchodzić do służby w dywizjonach Royal Air Force pod koniec 1937 roku, a gdy Niemcy napadły na Polskę we wrześniu 1939 roku gotowych do walki było już około 500 maszyn. Hurricane’y brały udział w walkach powietrze-powietrze podczas bitwy o Francję (maj-czerwiec 1940 r.), a na początku bitwy o Anglię samoloty te stanowiły wyposażenie 30 dywizjonów. Hurricane I, wersja, która brała udział w bitwie, osiągała maksymalną prędkość 330 mph (530 km/h) i pułap 36 000 stóp (10 980 metrów). Wolniejszy od Spitfire’a, Hurricane nie radził sobie tak dobrze w walce bezpośredniej z niemieckimi Bf 109, ale okazał się potężnym niszczycielem bombowców, a skoncentrowany ogień jego ośmiu karabinów maszynowych dosłownie przecinał bombowce Luftwaffe na pół. Ponadto, Hurricane był samolotem wybaczającym błędy podczas pilotażu; ten fakt oraz jego szeroko rozstawione podwozie minimalizowały liczbę wypadków przy lądowaniu. Wreszcie, konwencjonalna konstrukcja Hurricane’a pozwalała na błyskawiczną naprawę uszkodzeń bojowych, a szybko powracające do służby maszyny w znacznym stopniu przyczyniły się do zwycięstwa.

Fot. 80 Dywizjon RAF, domena publiczna.

Ewolucja Hurricane’ów

W późniejszych wersjach Hurricane’ów wykorzystywano stale rosnącą moc silnika Merlin do przenoszenia cięższego uzbrojenia, dzięki czemu samolot dalej znakomicie spełniał swoją rolę jako myśliwiec bombardujący. Hurricane II był budowany w dwóch głównych wariantach, które różniły się uzbrojeniem i wyposażeniem. Samoloty wyposażano m.in. w specjalne filtry do służby w Afryce oraz w haki ogonowe i wzmocnione usterzenie do służby na lotniskowcach. Jednym z bardziej osobliwych wynalazków były „Hurricaty”, czyli samoloty wystrzeliwane za pomocą katapulty rakietowej ze statków handlowych w celu obrony konwojów północnoatlantyckich przed niemieckimi bombowcami patrolowymi.

Fot. Hawker Hurricane wystrzelony ze statku, 1941, domena publiczna.

Hawker Hurricane i jego dziedzictwo

Hurricane’y były eksportowane w niewielkich ilościach do Belgii, Jugosławii, Rumunii i Turcji. Na początku 1942 roku Hurricane’y były eksportowane także do Związku Radzieckiego. Do 1944 roku wyprodukowano łącznie ponad 14 000 maszyn. Hurricane’om przypisuje się zestrzelenie ponad 1500 samolotów Luftwaffe tylko w pierwszym roku wojny, co stanowi lepszy wynik niż osiągnęły wszystkie, pozostałe brytyjskie samoloty razem wzięte. Polscy piloci, zwłaszcza z Dywizjonu 303, wsławili się bohaterskimi czynami na tych samolotach, co przysporzyło im dużej sławy i związało ich na zawsze z tym modelem.


Źródła

  • https://www.britannica.com/technology/Hurricane-airplane
  • https://dywizjon303.pl/militaria/hawker-hurricane-i-legendarny-samolot-polskich-lotnikow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *